107,6 FM

Edward Gierek przestał być patronem

Wojewoda śląski zmienił 11 nazw ulic i ronda, które propagowały ustrój komunistyczny.

Największa zmiana dotyczy Ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podpisał decyzję, która zmienia jego nazwę na Rondo Zagłębia Dąbrowskiego.

Maczek zamiast Kruczkowskiego

W Mysłowicach ulica Lucjana Rudnickiego została zmieniona na ulicę Kazimierza Wielkiego, w Rudzie Śląskiej ulica Leona Kruczkowskiego - na generała Stanisława Maczka, w Rybniku ulica Armii Ludowej - na Jana Karskiego.

Jan Karski został też patronem ulicy w Łazach, która dotąd nosiła imię Leona Kruczkowskiego.

W Zabrzu nazwy zmieniły dwie ulice: Lucjana Szenwalda na rotmistrza Witolda Pileckiego i Leona Kruczkowskiego na pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego. W Raciborzu ulica Leona Kruczkowskiego została zmieniona na Olchową.

Trzy nazwy ulic wojewoda zmienił w Częstochowie: Oskara Lange na Żołnierzy Niezłomnych, Zygmunta Berlinga na porucznika Hieronima Dudwała i Leona Kruczkowskiego na podpułkownika Zygmunta Żywockiego.

Wojewoda w najbliższym czasie podejmie decyzję na temat kolejnych 117 nazw w województwie śląskim. Czeka, aż na temat ich patronów opinie przyśle Instytut Pamięci Narodowej.

Zaznaczył, że wysłał do wszystkich miast, w sprawie których musi podjąć decyzję, prośbę o wskazanie nazw zastępczych. Odpowiedziały Zabrze, Mysłowice i Łazy - i dzięki temu wojewoda mógł zmienić nazwy na zgodne z ich życzeniem.

Co z Ziętkiem w Katowicach?

Na konferencji prasowej w Katowicach wojewoda Jarosław Wieczorek powiedział też, że poprosił IPN o rozszerzenie opinii na temat Jerzego Ziętka. Na rozstrzygnięcie tej kwestii czekają przede wszystkim Katowice.

- Pierwsza opinia z IPN na temat Jerzego Ziętka była dość lakoniczna. Przed podjęciem decyzji chciałbym oprzeć się na szerszej dokumentacji - powiedział wojewoda Wieczorek. Dodał, że postać Jerzego Ziętka jest wielowymiarowa, stąd jego wątpliwości. - Nie przesądzam dzisiaj, jaka będzie moja decyzja - zaznaczył.

Podkreślił, że żadnych wątpliwości nie miał przy ocenie Edwarda Gierka. Przypomniał, że w 1975 roku, gdy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, została przyjęta konstytucja, która w paragrafie trzecim ustanawiała zależność Polski wobec Związku Sowieckiego, a w paragrafie drugim - przewodnią rolę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Większości komunistycznych patronów śląscy samorządowcy pozbyli się sami. W ten sposób w ciągu roku, który upłynął od wejścia w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu, nazwy w województwie śląskim zmieniło blisko 300 ulic i placów. Samorządy nie zmieniły jednak 128 nazw związanych z komunizmem. Wojewoda podjął 13 grudnia 2017 r. decyzję o zmianie pierwszych 11 z nich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama