107,6 FM

300 lat świętego Wawrzyńca

W Rybniku-Ligockiej Kuźni abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii, w czasie której dziękowano za 300 lat istnienia parafii.

- Pierwszą parafią matką naszej wspólnoty były Rudy Raciborskie, drugą - Boguszowice, które dały nam ten piękny drewniany kościół - mówił ks. Bronisław Matysek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni.

Do uroczystości 300-lecia kościoła przygotowywał wiernych ks. Stanisław Gańczorz, który wygłosił rekolekcje o temacie „Bądźcie wdzięczni”. Na Eucharystii byli obecni także przedstawiciele parafii z Boguszowic oraz Rud Raciborskich.

Drewniany kościół przeniesiono do Ligockiej Kuźni w 1975 roku. Wewnątrz można spotkać oryginalne barokowe i rokokowe elementy wystroju. W niedzielę kościół przeżywał 300-lecie swojego istnienia. Z tej okazji został wypożyczony obraz Matki Bożej Boguszowickiej, który przed laty był czczony w tym kościele, a obecnie znajduje się w Muzeum Śląskim.

Metropolita górnośląski podczas homilii zwrócił uwagę, że w Starym Testamencie jest wiele konkretnych pouczeń społecznych. - Bóg bardzo mocno porządkuje swoją interwencją, swoim pouczeniem życie społeczne - powiedział. - Te pouczenie społeczne jest ogromnie ważne.

Abp Skworc zauważył równocześnie, że przepisy zawarte w Starym Testamencie za czasów Chrystusa rozrosły się do niebotycznych rozmiarów. Przenosząc to na doświadczenie współczesne, mówił, że podobne zjawisko obserwujemy w naszym kraju. - Tak często zmienia się prawo, że prowadzi do dezorientacji, nie wiadomo już co obowiązuje - mówił.

Metropolita podkreślił, że sytuacja „przerośniętego prawa” doprowadziła do uzasadnionego pytania skierowanego do Jezusa: „Powiedz nam co obowiązuje”. Wskazał, że odpowiedź Chrystusa porządkuje. - Chrystus odpowiada, co jest ważne. Mówi: Będziesz miłował. W ten sposób wskazuje na prymat Boga w naszym życiu. To wskazanie Chrystusa jest dla nas obowiązujące - powiedział.

Hierarcha podziękował wszystkim obecnym na Eucharystii za to, że w praktyce realizują chrystusowy nakaz „będziesz miłował”. - To, że jesteście w niedzielę jest manifestacją tego, że dajecie Bogu właściwe dla Niego miejsce - powiedział. Podziękował także obecnym na Eucharystii rodzinom. Równocześnie wyraził nadzieję, że parlament ograniczy handlowanie niedzielą. - Chcemy, żeby Boże przykazanie: „Pamiętaj abyś dzień święty święcił” było przestrzegane - powiedział.

Metropolita katowicki podczas homilii wspominał także o tym, że „budynek kościół ma funkcję służebną”. Zwrócił uwagę, że „nawet najpiękniejsza katedra, czy świątynia ma tylko funkcję służebną”. Przypomniał także zebranym w kościele, że każda świątynia ma być na wzór wieczernika.

- W świątyni ponawiamy piątkę czynów i słów Chrystusa, ale także wspominamy to, co dokonało się bez słów: gest umywania nóg - mówił. W ten sposób zwrócił uwagę, że widzialny kościół poprzez służbę ma pomagać w budowaniu wspólnoty. - Budujmy wspólnotę parafialną, lokalną, ale także tę wspólnotę lokalnego Kościoła, którego jesteście częścią - powiedział hierarcha.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama