Czy grozi nam "pentekostalizacja" Kościoła?

dodane 13.10.2017 12:05

Ks. Michał Olszewski - Biuro Prasowe Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

O doświadczeniu charyzmatycznym i ekumenizmie rozmawiali uczestnicy spotkania zainicjowanego przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Była też ważna deklaracja abp. Rysia.

We wtorek 10 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich z inicjatywy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji odbyło się V Ogólnopolskie spotkanie osób odpowiedzialnych za Nową Ewangelizację w poszczególnych diecezjach.

Temat spotkania dotyczył ekumenicznej i charyzmatycznej wizji Kościoła, zarzutów "pentakostalizacji" Kościoła w Polsce i ekumenicznego wymiaru Nowej Ewangelizacji.

Gośćmi konferencji byli Jose H. Prado Flores - teolog, biblista, świecki ewangelizator z Meksyku, twórca programu pastoralnego Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA), br. Marek z ekumenicznej wspólnoty w Taize, oraz Andrzej Sionek - lider katolickiej wspólnoty En Christo.

Jose Prado dzieląc się doświadczeniem tworzenia Szkoły Nowej Ewangelizacji wraz z protestanckim pastorem stwierdził, że posługi charyzmatycznej nie można oddzielić od głoszenia Słowa Bożego. Charyzmaty są rezultatem, który potwierdza prawdziwość głoszonego kerygmatu i stają się znakiem mocy Boga, który działa w Kościele. Stwierdził, że głoszenie Słowa - ewangelizacja jest przestrzenią, na której mogą spotkać się chrześcijanie wszystkich denominacji w dialogu ekumenicznym.

Brat Marek w swoim wystąpieniu opowiedział o ponad czterdziestoletnim doświadczeniu życia w monastycznej wspólnocie wraz z braćmi z różnych denominacji chrześcijańskich z ponad 50 krajów. Świadectwo ich życia i wspólnej modlitwy i kontemplacji jest niezwykle czytelnym znakiem dla wielu młodych ludzi, którzy chętnie odwiedzają wspólnotę w Taize, by modlić się, dzielić życie i służyć sobie nawzajem.

Ostatnim mówcą konferencji był Andrzej Sionek, który zaprezentował jasną syntezę myśli ostatnich papieży na temat Nowej Ewangelizacji, ekumenizmu i posługi charyzmatycznej w Kościele.

Druga część spotkania poświęcona była na pytania uczestników do zaproszonych gości.

Kończąc konferencję, abp Grzegorz Ryś zapowiedział, że w przyszłości Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji pochyli się nad zarzutami "pentakostalizacji" Kościoła w Polsce w dyskusji z Komisją Teologiczną Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Grzegorz zaprosił zebranych do udziału w IV Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji (23-26 listopada 2017 r.), który dotyczyć będzie przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, oraz do udziału w III edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów w Krakowie, która stanowi trzeci etap formacji do Nowej Ewangelizacji.

Więcej informacji na temat tych inicjatyw można znaleźć na stronie www.NowaEwangelizacja.org

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 48 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 tnn 16.10.2017 19:48
Niezalogowany użytkownik Sądzisz, że KEP też jest w tej zmowie zielonoświątkowej czy raczej to tylko ignoranci, skoro udostępniają heretykom miejsce do głoszenia tak wywrotowych idei?
Plusów: 2 tnn 16.10.2017 19:43
Niezalogowany użytkownik PTaraski, dzięki za oświecenie, teraz przynajmniej wiem, że temu złu, które wlało się do Kościoła winny jest, oprócz Blachnickiego, także Wojtyła. No i apostołowie, choć nie do końca nawet wiemy co wyprawiali pod wpływem tego "wywoływania Ducha Świętego", możemy sobie tylko wyobrażać jak zachowują się ludzie, którym młode wino uderza do głowy.
Plusów: 2 Gosc 16.10.2017 19:07
Niezalogowany użytkownik PTaraski, kto mowi o wizjach. Byc moze ty nie wierzysz w jakiekolwiek doswiadczenia mistyczne i uwazasz, ze Duch sw przestal dzialac tak jak dzialal za czasow apostolskich, o czym mozwmy czytac w Listach Aoostilskich. Ale to twoje orywatne wypaczenie wiary. Ja nie pisze o Objawieniu, ale o doswiadczeniu, dostepnym kazdemu wierzacemu wedlug laski, ktorej tylko Bog moze udzielic. Ty to odrzucasz - twoj wybor. Ty nazywasz cuda dzielem szatana, tak jakby Bog przestal ingerowac w nasze zycie, badz - wedlug twojego wyobrazenia - nie mogl ingerowac i zostawil swiat na pastwe szatana a jednoczesnie pewnie sie poboznie modlisz, tylko nie wiem o co. Chyba zapomniales, ze wszystko jest laska i “Beze mnie nic uczynic nie mozecie“. Jest tyle drog do Boga ilu ludzi i wlasnie takie ludzkie okreslanie, co Duchowi sw wolno, a co nie to faryzeizm.
Plusów: 1 Gość 16.10.2017 18:57
Niezalogowany użytkownik PTaraski, jesli uwazasz, ze sw Teresa z Avila, czy sw Jan od Krzyza nie doswiadczali Boga i tylko intelektualnie Go poszukiwali, to chyba zmieniasz fakty. Wielu mistykow Boga doswiadczalo. Ty nie chcesz, to wierz bez doswiadczen i cudow. Modl sie o zbawienie ale radz sobie sam. Nawet Ojcze Nasz nie odmawiaj, bo jeszcze bys ten chleb powszedni dostal. Wszystko jest cudem i darem od Boga, ale malo kto potrafi to dostrzec. A Odnowa wlasnie prowadzi do odkrycia dzialania Boga w naszym zwyklym-niezwyklym zyciu. Sprobuj kogos nawrocic na bazie tylko intelektualnych dysput. Nawet apostolom w Grecji to sie nie udalo.

wszystkie komentarze >