Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze ws. Obamacare

dodane 13.10.2017 06:21

PAP |

Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek dekret w sprawie reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych zwanego Obamacare. Rozporządzenie wykonawcze ma umożliwić kupowanie tańszych planów ubezpieczeniowych, oferujących jednak ograniczoną opiekę zdrowotną.

Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze ws. Obamacare   PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS Donald Trump

Trump zlecił resortom zdrowia i służb społecznych, pracy oraz finansów podjęcie stosownych kroków.

Prezydent zdecydował się na takie podejście do zapowiadanej reformy po tym, gdy Republikanie w Senacie USA nie zdołali przegłosować uchylenia Obamacare (Ustawy o Dostępnej Opiece Medycznej - Affordable Care Act) pod koniec września.

"Zebraliśmy się tutaj, by dokonać czegoś, co jest bardzo ważne dla naszego kraju i jest dobrą wiadomością dla naszych ludzi" - powiedział Trump w Białym Domu.

Rozporządzenie nakazuje wybranym resortom podjęcie kroków mających umożliwić ludziom organizowanie się w większe grupy i kupowanie ubezpieczenia zdrowotnego w ramach tzw. planów zdrowotnych dla stowarzyszeń (association health plans).

"Właśnie dlatego w lutym tego roku Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę zdrowotną dla małych przedsiębiorstw (Small Business Health Fairness Act), która zachęci małych pracodawców do zrzeszania się poprzez plany zdrowotne dla stowarzyszeń (...). Cieszymy się z przywództwa prezydenta Trumpa w tej ważnej kwestii i mamy nadzieję na współpracę z administracją, tak by plany zdrowotne dla stowarzyszeń były realną opcją dla małych pracodawców na terenie całego kraju" - powiedziała na konferencji Virginia Foxx, republikańska przewodnicząca komisji ds. edukacji i siły roboczej Izby Reprezentantów USA .

Dyrektywa prezydencka ma zmniejszyć wysokie koszty ubezpieczeń dla osób, które nie otrzymują ich od rządu lub pracodawcy, a których pensje są za wysokie, by uzyskały dotacje podatkowe.

Republikański senator Rand Paul, który towarzyszył w czwartek prezydentowi, powiedział: "wierzę, że prezydent Trump robi coś, co jest największą wolnorynkową reformą służby zdrowia od pokoleń".

Krytycy tej inicjatywy prezydenta argumentują, że jeszcze bardziej zdestabilizuje ona rynek, ponieważ osoby niemające poważnych problemów zdrowotnych wybiorą plany ubezpieczeń oferujących mniejszy zakres usług, a ludziom chorym pozostanie tylko znacznie droższy wariant opieki zdrowotnej.

Trump przypomniał, że kongresmeni, w tym grupa Republikanów, zablokowali ustawę likwidującą Obamacare. "Zaczynamy ten proces (uchylenia Obamacare) i zaczynamy go w pozytywny sposób (...), bo gdy masz po swojej stronie Randa Paula, to musi on być pozytywny" - dodał.

Likwidacja Obamacare była jednym z czołowych haseł Trumpa w kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PREZYDENT, USA, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Stan 13.10.2017 11:06
Niezalogowany użytkownik Władasz piórem sprawnie niczym Stanisław Lem.
Plusów: 1 Władysław 13.10.2017 10:16
Niezalogowany użytkownik Przez 8 miesięcy leczyłem się zgodnie z procedurami w uspołecznionej służbie zdrowia.Kiedy wróciły bóle poszedłem do prywatnego lekarza,zapłaciłem za wizytę150 zł,lekarz w ciągu 20 minut wykonał potrzebne badanie,postawił diagnozę,zapisał leki i za miesiąc polecił kontrolę.Leczenie pomogło.Dało się,dało się.Szanowni rezydenci ,zamiast protestować nauczcie się jak należy ludzi WYLECZYĆ a nie tylko leczyć.Potem otwórzcie swoje prywatne gabinety i zapracujcie na siebie a nie wyciągajcie rąk po pieniądze bo tylko o nie wam w tym proteście chodzi.WSTYD
Plusów: 3 Gość 13.10.2017 09:03
Niezalogowany użytkownik O tym, jak ogromnym błogosławieństwem jest powszechne ubezpieczenie zdrowotne przekonać się można, wchodząc do dowolnej polskiej przychodni. Uśmiechnięci, szczęśliwi pacjenci czekają w pięciominutowych kolejkach, po czym - wdzięczni do głębi swoim profesjonalnym i nieomylnym lekarzom - biegną niczym łanie do aptek, by za drobniaki otrzymać refundowane leki na wszelkie schorzenia. Gdy zdarzy się coś strasznego ci sami niezłomni lekarze przybywają nowoczesnym ambulansem już po trzech minutach, by zawieźć cierpiącego do szpitala, gdzie po gruntownych badaniach ratują jego życie, po czym zatrzymują go na tygodniowej obserwacji, by mieć moralną pewność, że jego zdrowiu nic już nie zagraża. Dopiero po tym czasie zdrowy, szczęśliwy, nakarmiony, wygrzany i wypoczęty pacjent wraca sobie do domu. Doskonałość i precyzja tak finansowanej służby zdrowia pozwala starszym ludziom przystępować do zabiegów już po paru dniach, na endoprotezę czeka się tydzień, a zaćmę operuje się już w dwa dni od zgłoszenia się pacjenta. Dlatego przeciętnego Polaka nie boli wydawanie na ten idealny system 297,28 złotych miesięcznie - każdy z nas dobrze wie, że uczestniczy w czymś cudownym.
Plusów: 3 Fidel Castro 13.10.2017 08:23
Niezalogowany użytkownik Trump nie ma wstydu.Najpierw chciał zlikwidować powszechne ubezpieczenie zdrowotne.Ale mu nie wyszło.A teraz chwali się "wolnorynkową służbą zdrowia".

wszystkie komentarze >