Zmarł bp Kazimierz Ryczan

dodane 13.09.2017 09:35

PAP/KAI

Po ciężkiej chorobie zmarł biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan - podała w środę na twitterze Katolicka Agencja Informacyjna. Bp Ryczan był ordynariuszem diecezji w latach 1993-2014.

Zmarł bp Kazimierz Ryczan   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Bp Kazimierz Ryczan

78-letni bp Ryczan od kilku tygodni przebywał w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W poniedziałek, w 24-rocznicę jego sakry biskupiej, w kieleckiej katedrze modlono się podczas Mszy świętej w jego intencji.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 18 września. Następnego dnia w bazylice katedralnej w Kielcach sprawowana będzie Msza św. w intencji Zmarłego, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.
Bp Ryczan pochowany zostanie w krypcie w podziemiach bazyliki kieleckiej.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 roku w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. 17 lipca 1993 roku papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 roku odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Bp Ryczan był doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił tam także funkcję członka Rady Naukowej, był też delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został uhonorowany medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc.

W lutym 2014 r. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP KAZIMIERZ RYCZAN, KOŚCIÓŁ, PAP, ZGON

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 13.09.2017 16:24
Niezalogowany użytkownik Biskupem diecezjalnym a nie ordynariuszem! Poza tym nowe nazewnictwo weszło razem z nowym KPK!!! Litości!
Plusów: 1 że co? 13.09.2017 15:53
Niezalogowany użytkownik raczej ciszej nad tą trumną.. można by przytoczyć kilka jego złotych inaczej myśli ale lepiej może nie..
Plusów: 0 Gość 13.09.2017 14:53
Niezalogowany użytkownik Wspaniały człowiek, święty biskup - nauczyciel i obrońca wiary. Daj mu Jezu niebo.

wszystkie komentarze >