107,6 FM

Anonimowi, choć nie niewidzialni

Są osobami w różnym wieku, wyznają odmienne religie, reprezentują rozmaite zawody. Każdy z nich - czy to mężczyzna, czy kobieta - ma inną historię. Jednak jest coś, co łączy ich drogi: pewnego dnia uświadomili sobie, że nie potrafią żyć bez alkoholu.

To właśnie wtedy szukali wsparcia we wspólnocie, bo razem łatwiej jest nieść ciężar uzależnienia.

Po raz szósty Anonimowi Alkoholicy, ich bliscy i powiernicy dzielą się swoimi doświadczeniami na Ogólnopolskim Spotkaniu Przyjaciół AA, które odbywa się w Krakowie od 8 do 10 września.

- Jakiś czas temu wspólnota powiedziała: jesteśmy anonimowi, ale nie jesteśmy niewidzialni. Dużą uwagę przywiązujemy do informacji publicznej, do otwierania się i mówienia o nas, stąd też spotkanie przyjaciół AA - mówi Renata Teodorczyk, powiernik klasy A.

Celem Anonimowych Alkoholików nie jest walka z nałogiem, ale trwanie w trzeźwości. Tę decyzję podejmują codziennie, a cel może być osiągnięty dzięki realizacji „Programu 12 kroków”, czyli fundamentalnych zasad programu AA. Przynosi on najlepsze rezultaty tym, którzy przyjęli go i zaakceptowali jako program nie indywidualny, lecz grupowy.

- Uzdrowienie polega na tym, że człowiek musi zmieniać siebie. Jednak, aby dowiedzieć się, co powinien zmienić, potrzebuje innych ludzi. To tak jak wejść do gabinetu luster: jeżeli człowiek ogląda siebie w lusterku, widzi tylko jedną część siebie. Jeżeli natomiast wejdzie do gabinetu luster - a gabinetem luster jest grupa osób - to wie, jak wygląda z przodu, z tyłu, z boku. Jeżeli chce się odnieść sukces, to dużo łatwiej, szybciej i prościej jest wśród tych, którzy ciebie rozumieją, którzy dążą do tego samego - tłumaczy z kolei Bohdan Woronowicz, psychiatra, powiernik klasy A.

Do wspólnoty dołącza coraz więcej osób. Podkreślają, że ich postawa nie wynika z siły, ale bezsilności. Często dopiero na spotkaniach AA zdobywają rzeczowe informacje, które pomagają im uświadomić sobie wagę problemu.

- Tradycja, która mówi o anonimowości, powoduje, że prawda o alkoholu nie dociera do ludzi na zewnątrz, natomiast do wielu ludzi docierają reklamy piwa, które sprawiają, że kojarzymy alkohol z przyjaźnią, wzajemną pomocą. Nie ma nic o zagrożeniach ani o tym (jak np. widzimy na paczce papierosów), że alkohol może spowodować ciężkie choroby i śmierć. A skoro jest on pokazywany jako sama przyjemność, więc dlaczego ludzie mieliby zaprzestać pić? - zwraca uwagę Andrzej Forma, kurator, specjalista ds. rodzinnych.

Kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Przyjaciół AA odbywać się będzie od 16 do 18 sierpnia 2019 r. w Katowicach. Wówczas wspólnota świętować będzie 45-lecie działalności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama