Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ogłasza żałobę

dodane 12.08.2017 13:31

PAP |

Po zdarzeniach w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. Stawiamy sobie pytanie - czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć - napisał.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ogłasza żałobę   PAP/Dominik Kulaszewicz Zniszczony przez nawałnicę las w Suszku

Komunikat i rozkaz hm. Nowika został zamieszczony na stronie internetowej ZHR.

Na obozie w Suszku (Pomorskie) przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, 140 dzieci i 30 opiekunów. Obóz został zniszczony przez nawałnicę, dwie osoby nie żyją, 20 jest rannych.

"Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorą stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleśniejszych. Stawiamy sobie pytanie - czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec?" - napisał Nowik.

Rodzinom i najbliższym zmarłych druhen złożył kondolencje. "Składam także, w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kondolencje rodzinom wszystkich ofiar tragicznych nawałnic z ostatnich godzin" - dodał.

Przewodniczący ZHR podziękował harcerzom i instruktorkom, którzy odpowiedzieli na wezwanie pomocy i stawili na służbę oraz służbom państwowym za ofiarną pomoc na miejscu zdarzenia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AKCJA, PAP, POGODA, WYPADKI, ZHR

Przeczytaj komentarze | 25 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 16.08.2017 11:15
Niezalogowany użytkownik Obóz by zorganizowany w nieodpowiednim miejscu, w głębokim lesie. W razie niebezpieczeństwa nie było miejsca, jakiegoś budynku, gdzie można by się schronić. W TV wypowiadała się osoba, która jako kadra organizuje obozy od kilkudziesięciu lat i powiedziała, że zawsze w pobliżu obozu powinien być budynek, szkoła, leśniczówka, gdzie w przypadku gwałtowych burzy, opadów, itp można przeprowadzić dzieci. Tu najbliższa szkoła była w odległości 5 km, a najbliższa miejscowość 3 km. To za daleko.
Plusów: 2 Gość 15.08.2017 23:15
Niezalogowany użytkownik zginęły 12 i 13 latka bo jedna ze strachu nie wyszła spod pryczy chociaż był rozkaz opuszczenia namiotu i ucieczki do jeziora a druga z paniki pobiegła w innym kierunku, dla starszych uczestników rozkazy były jasne je wykonali i uniknęli najgorszego, widocznie były jeszcze za dziecinne czy zbyt lękliwe, na taki wyjazd
Plusów: 3 Harcerka 14.08.2017 18:43
Niezalogowany użytkownik Znam harcerstwo od kuchni i pozwólcie,że sprostuje co nieco. Harcerstwo polega na obcowaniu z naturą,jeśli państwo chcecie to posadźcie swoje dzieci przed komputerami i telefonami w domu z daleka od świata to prosze bardzo. Tylko prosze potem nie narzekać,że Wasze dzieci sa nieudolne bo nie potrafia tego i tamtego,że nie mają żadnych wspaniałych wspomnień i nowych znajomych. Kolejną rzeczą jest to, że harcerz a komandos to co innego wiec nie piszcie mi takich bzdur,że robiono z nich na sile komandoski. Zuchy ktore maja po 7 lat tez jezdza na obozy. Zajecia sa dostosowane do wieku dzieci i nigdy dziecko nie jest wypuszczane samo do lasu w stylu survivalu. Nastepnie - tego dnia burza nasilala sie i przesuwala potwornie. Patrzac na pogode w internecie dowiedzialam sie,ze u mnie burza bedzie za godzine moze byc burza, nic nie wskazywalo na to,ze z godziny zrobi sie 10 minut i to z takim wiatrem. Nikt z nas nie jest wróżką wiec mieszanie tych instruktorow z blotem jest niestosowne.Poza tym bazy są sprawdzane, przyjezdzam.in sanepid. To oni wiedza czy baza moze byc w takim miejscu czy nie. A ewakuacja byla.Takir cos moglo sie stan nawet na chodniku. Dajmy tym druhnom odpocząc w spokoju. I propozycja dla osob,ktore uwazaja ze OBOZY HARCERSKIE nie powinny byc w lesie-pojedzcie na oboz plywacki na pustynie. Ma to tyle samo sensu.Czuwaj
Plusów: 4 pcc 14.08.2017 16:18
Niezalogowany użytkownik To nie rób wakacji dzieci nad morzem,, jeziorem, w górach i nie dowoź ich tam autobusami i kolejami i w ten sposób wszystkich uszczęśliwisz, mędrku.

wszystkie komentarze >