Musisz to zrobić, żeby nadal otrzymywać świadczenie 500 plus

dodane 29.07.2017 08:22

PAP |

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o świadczenie z programu 500 plus. MRPiPS przypomina, że świadczenie wychowawcze nie jest przyznawane bezterminowo - aby je otrzymywać, co roku trzeba składać wniosek. Złożenie go w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania wsparcia.

Musisz to zrobić, żeby nadal otrzymywać świadczenie 500 plus   Jakub Szymczuk /Foto Gość Elżbieta Rafalska

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program "Rodzina 500 plus" oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku. Dotychczas wydane decyzje obowiązują do 30 września br.

"Od 1 sierpnia wszystkie osoby, które dotąd brały świadczenie wychowawcze +Rodzina 500 plus+ i chcą dalej je otrzymywać, muszą złożyć nowy wniosek. Przyznawanie świadczenia nie jest z urzędu, nie jest z automatu. Jeżeli ktoś tego wniosku nie złoży na nowy okres zasiłkowy, może nie otrzymać już świadczenia +Rodzina 500 plus+" - powiedziała PAP minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Przypomniała, że nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 października. "Wnioski możemy składać od 1 sierpnia. Jeżeli złożymy go do końca sierpnia to możemy liczyć na to, że nie będzie przerwy w płatności (świadczenia - PAP), że wypłata nastąpi w październiku. Jeżeli złożymy we wrześniu, to wypłata może nastąpić do końca listopada. Jeżeli złożymy w październiku, to wypłata nastąpi do końca grudnia. Natomiast jeżeli będziemy składać wniosek dopiero w listopadzie to może się tak stać, że nie dostaniemy zaległego świadczenia za październik, a więc naprawdę musimy o tym pamiętać, aby w sierpniu bądź we wrześniu składać ten wniosek. W ostateczności do końca października, ale wtedy płatności będą późniejsze" - wyjaśniała minister.

Jak przypomina MRPiPS - złożenie wniosku później niż w październiku skutkować będzie tym, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Od 1 sierpnia można składać wnioski także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. Wchodząca 1 sierpnia w życie ustawa ujednoliciła okresy zasiłkowe dla tych świadczeń oraz dla 500 plus.

"Ujednoliciliśmy terminy składania wniosków o świadczenia dla rodzin. To ułatwienie dla rodziców oraz samorządów. Rodzice będą mogli jednocześnie złożyć wnioski o różne świadczenia. Urzędy zajmą się kompleksowo wsparciem rodziny" - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

"Rodzice będą mogli skorzystać z uproszczonych formularzy wniosków o wszystkie świadczenia do składania przez internet za pośrednictwem internetowego portalu MRPiPS Emp@tia" - dodała minister rodziny.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Świadczenie wychowawcze nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 500 PLUS, PAP, SPOŁECZEŃSTWO, ŚWIADCZENIA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 31.07.2017 22:55
Niezalogowany użytkownik Czy to nie miało być na KAŻDE DZIECKO?
Plusów: 2 Gość 30.07.2017 01:22
Niezalogowany użytkownik Nie - za sierpień i wrzesień jest z dotychczas przyznanego świadczenia. Nowy okres zaczyna się od 1 października 2017r. Tyle, że jak nie złożymy w sierpniu, to może się okazać, że nastąpi przerwa i świadczenie nie będzie wypłacone w października, ale dopiero w listopadzie.
Plusów: 4 Gość 30.07.2017 01:19
Niezalogowany użytkownik To jest świadczenie dla RODZICÓW z tytułu wychowywania dzieci, a nie DLA DZIECI. No więc jak masz więcej dzieci, to i więcej wysiłku wkładasz w ich wychowanie. I stąd większe świadczenie w przeliczeniu na dzieci - jeśli nie pobierasz świadczenia od pierwszego dziecka.
Jeszcze raz - TO NIE SĄ PIENIADZE DLA DZIECI, ALE DLA RODZICÓW!
Plusów: 4 Gość K 30.07.2017 00:53
Niezalogowany użytkownik Nowy okres rozliczeniowy rozpoczyna się od 1 października a sierpień i wrzesień to jeszcze stary okres za który otrzymasz świadczenia, wszystko jest więc ok, pamiętaj tylko aby w terminie złożyć nowy wniosek.

wszystkie komentarze >