Wyróżnienia św. Kamila rozdane

dodane 15.07.2017 21:06

Mira Fiutak

zobacz galerię 

Diabetolog prof. Krzysztof Strojek, proboszcz parafii św. Andrzeja ks. Arkadiusz Kinel oraz profilaktyk i propagator trzeźwości Kazimierz Speczyk są tegorocznymi laureatami Wyróżnienia im. św. Kamila.

Wyróżnienia św. Kamila rozdane   Mira Fiutak /Foto Gość Laureaci Wyróżnienia św. Kamila z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik i przewodniczącym Rady Miasta Marianem Czocharą

Dzisiaj, 15 lipca w Teatrze Nowym odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Wyróżnienia im. św. Kamila. Do tej pory uhonorowano nimi 47 osób i instytucji. - Gdybyśmy poskładali dokonania tych wszystkich laureatów z kolejnych lat to byłaby to najpiękniejsza historia naszego miasta - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegorocznym laureatem został prof. Krzysztof Strojek, diabetolog Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik Wojewódzkiej Poradni dla Chorych na Cukrzycę. Jest przewodniczącym śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i konsultantem krajowym ds. diabetologii.

Nagrodę otrzymał za działalność na rzecz chorych, środowiska lekarskiego i społeczności Zabrza. A także za wspieranie działań zabrzańskiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków, o czym w laudacji powiedziała jego prezes Elżbieta Godyń.

- Jestem z Zabrzem związany od urodzenia, tu rozpocząłem pracę zawodową w 1983 roku, a rok później zacząłem przyjmować pacjentów w poradni diabetologicznej. Kiedy zaczynałem pracę byłem młodszy od wszystkich moich pacjentów. O tym, jak zmieniła się diabetologia świadczy fakt, że dziś nadal jestem młodszy od moich pacjentów. Taki jest postęp w ciągu tych kilkudziesięciu lat, chorzy żyją coraz dłużej i w lepszym komforcie - podkreślił.

Ks. Arkadiusz Kinel, od 2005 roku proboszcz parafii św. Andrzeja w Zabrzu (wcześniej przez 9 lat jako wikary), Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za ponad 20-letnią działalność na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców miasta, działanie na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Dyrektor Teatru Nowego Jerzy Makselon przypomniał w laudacji o gruntownej renowacji kościoła św. Andrzeja, którego 150. rocznica poświęcenia przypada w przyszłym roku. Wymienił odbywające się w nim wydarzenia kulturalne - koncerty muzyki poważnej, kolęd, pięć edycji Letnich Koncertów Muzyki Poważnej, a także spotkania ze świadkami wiary. W parafii działa też świetlica dla dzieci oraz Fundacja „Andrzej” wspierająca jej społeczną, kulturalną i charytatywną działalność.

- Traktuję tę nagrodę jako swoiste podziękowanie dla wszystkich osób, które na przestrzeni pokoleń na rzecz tej parafii, a liczy ona blisko 700 lat, oraz na rzecz tego miasta i tej społeczności angażowały się dla ich dobra - powiedział ks. Kinel.

Uroczystość wręczenia statuetek Wyróżnienia św. Kamila odbyła się w Teatrze Nowym w Zabrzu   Mira Fiutak /Foto Gość Uroczystość wręczenia statuetek Wyróżnienia św. Kamila odbyła się w Teatrze Nowym w Zabrzu Statuetkę otrzymał również Kazimierz Speczyk, prezes Stowarzyszenia na rzecz Adaptacji Osób Uzależnionych i ich Rodzin do Społeczeństwa „Żyj i daj żyć”, które działa od 2000 roku. Dzięki niemu powstał Dom „Pokora” dla wychodzących z uzależnienia i bezdomności, który do tej pory opuściło, wychodząc na prostą, 47 osób. A także Spółdzielnia Socjalna Usług Różnych „Skuteczni”.

Wyróżniony został za 25 lat działalności na rzecz osób uzależnionych i ich rodzin oraz odwagę w publicznym mówieniu o sobie: „nazywam się Kazimierz i jestem alkoholikiem”, czym daje siłę innym. Tak też rozpoczął swoje wystąpienie w teatrze. - Gdyby nie wiara w Pana Boga to bym tu dzisiaj nie stał. Dziękuję, że na mojej drodze spotkałem życzliwe osoby. To jest choroba śmiertelna, do końca życia. I jak chcę żyć, to muszę o tym pamiętać. Dziękuję pierwszemu alkoholikowi, który otwarcie się do tego przyznał przede mną. Tym, którzy inicjowali ruch abstynencki w Zabrzu i nadal mi pomagają - powiedział.

W laudacji Jan Szulik, koordynator ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w mieście podkreślił, że 25 lat jego życia w trzeźwości to czas bardzo dobrze spożytkowany. Od zebranych w teatrze Kazimierz Speczyk otrzymał bardzo długie oklaski na stojąco.

Wyróżnienia im. św. Kamila wręczane są od 2001 roku. Honorowane są nim osoby i instytucje działające na rzecz miasta i mieszkańców, zaangażowanych w działalność charytatywną.

Podczas dzisiejszej uroczystości w Teatrze Nowym wystąpił z koncertem Krzysztof Kiliański, któremu towarzyszył Rafał Karasiewicz.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TEATR NOWY ZABRZE, WYRÓŻNIENIE IM. ŚW. KAMILA, ŚW. KAMIL

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.