Podwójny jubileusz w Świnnej

dodane 12.07.2017 16:32

Alina Świeży-Sobel

zobacz galerię 

Wierni parafii MB Nieustającej Pomocy wraz z proboszczem ks. kan. Markiem Nieciągiem dziękowali za 30 lat istnienia parafii, wspominając też 5. rocznicę konsekracji kościoła.

Podwójny jubileusz w Świnnej   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Jubileuszowe dziękczynienie w Świnnej

Do kościoła przyszli w odświętnych, regionalnych strojach, ze sztandarami. Wśród wiernych maryjnej parafii nie mogło zabraknąć członków parafialnej wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej. Z wdzięcznością wspominali łaski, którymi zostali obdarowani. Ich dziękczynnej modlitwie przewodniczył bp senior Tadeusz Rakoczy, a dołączyli do niej m.in. dziekan żywiecki ks. prał. Stanisław Kozieł i ks. Józef Lach, sercanin ze Świnnej. Wspólnie dziękowali też za najnowsze powołanie z tej wspólnoty: ks. Mateusza Tomaszka, który niedawno odprawił tu swoją prymicyjną Mszę Świętą i prosili o kolejnych powołanych do Bożej służby.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Wraz z całą wspólnotą i jej proboszczem modlił się też rodak - ks. Józef Lach, sercanin (z prawej)

 

Początkowo mieszkańcy Świnnej skupiali się wokół przydrożnej kaplicy z obrazem MB Nieustającej Pomocy. Proboszcz parafii w Żywcu-Sporyszu, w obrębie której znajdowała się kiedyś Świnna, ks. Zdzisław Dzidek zaczął tu odprawiać Mszę św. niedzielną, a w 1981 r. przystąpił do budowy salki katechetycznej, na działce przekazanej przez Annę Bogacz. 

  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Nie zabrakło parafianek w odświętnych strojach...

W 1985 r. udało się rozpocząć budowę kościoła, nad którą czuwał ks. Marian Bochenek. W sercach parafian pozostał ten dzień, kiedy w Boże Ciało w 1986 r.  kard. Franciszek Macharski wmurował w ściany świątyni kamień węgielny pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II. Papieski wizerunek znajduje sie wdziś w witrażu umieszczonym nad wejściem do kościoła. Od 1 sierpnia 1987 r. kard. Macharski ustanowił w Świnnej parafię, a ukończoną i wyposażoną świątynię konsekrował w 2012 r. bp Rakoczy.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Rycerze Niepokalanej przybyli w błękitnych chustach, ze sztandarem...

- Pragniemy wyrazić naszą głęboką wiarę i wdzięczność, jaką żywimy dla Pana Boga za opiekę nad nami, a nade wszystko za obecność Bożej Rodzicielki i Jej nieustającą troskę o nas. Dzięki opiece Maryi mamy dzisiaj tę parafię i ten piękny kościół - mówił bp Rakoczy, gratulując ks. kan. Nieciągowi owoców pełnionej od 18 lat służby dla tutejszych parafian.

- Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy - podkreślał ks. Nieciąg, zapraszając wszystkich do dziękczynnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem...

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP TADEUSZ RAKOCZY, JUBILEUSZ, KS. JÓZEF LACH, KS. MAREK NIECIĄG, KS. STANISŁAW KOZIEŁ, ŚWINNA

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.