Kard. Nycz: Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem

dodane 19.06.2017 18:20

PAP |

Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w kontekście korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Jak podkreślił, polskie państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne.

Kard. Nycz: Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem   Jacek Zawadzki /Foto Gość Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Nycz spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami, by podsumować tegoroczne Święto Dziękczynienia. Zaznaczył, że X Święto Dziękczynienia, obchodzone w niedzielę 4 czerwca, było związane z trwającym w Kościele w Polsce Rokiem św. Brata Alberta. Szczególnie - jak podkreślił metropolita warszawski - pokazywany był św. brat Albert jako "wielki i wspaniały święty, który siebie dał dla ludzi biednych i potrzebujących".

"Trzeba przypomnieć jedną rzecz, którą przypominał kardynał Karol Wojtyła 50 lat temu: +wprawdzie problemy biedy może nie są tak trudne, jak pod koniec XIX wieku, ale wiemy, że one są+" - podkreślił hierarcha. Dodał, że gdyby dzisiaj, w setną rocznicę śmierci św. brata Alberta, kard. Wojtyła był z nami, powiedziałby, że współczesne wyzwania i problemy są niejednokrotnie jeszcze większe.

"W związku z tym dotknęliśmy tematu biedy, dotknęliśmy tematu wrażliwości człowieka, który mieni się być chrześcijaninem dla ludzi potrzebujących. Dotknęliśmy także problemu uchodźców, jeśli definiujemy uchodźcę jako tego, który ucieka przed śmiercią, ucieka przed wojną" - powiedział metropolita warszawski.

Według kardynała Nycza, kiedy mówimy o uchodźcach w kontekście korytarzy humanitarnych, to mówimy o człowieku, któremu "w każdym miejscu świata powinno się udzielić pomocy lekarskiej, zdrowotnej". "To są czasami dzieci, które straciły oboje rodziców" - zaznaczył hierarcha.

"I dlatego nie dajmy sobie wmówić, że nie da się zrobić nic, że jest jakiś konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem" - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że potrafiliśmy przyjąć w Polsce 500 tys. ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży i nikomu nic się nie stało. "Państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne. Uchodźcy są sprawdzani podwójnie: tutaj w Polsce, ale także przez Caritas Syrii, Caritas Libanu, Caritas Jordanii. Uchodźcy są sprawdzani, żeby byli to ludzie, którzy naprawdę potrzebują udzielenia pomocy" - zapewnił kard. Nycz.

O otwarcie korytarzy humanitarnych, czyli bezpieczne sprowadzenie migrantów, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami, zaapelował w lutym papież Franciszek. Apelował o to również m.in. kard. Nycz.

W zeszłym tygodniu premier Beata Szydło powiedziała, że korytarze humanitarne są propozycją, którą można rozważyć. "Zastanawiamy się, czy to jest akurat ten sposób, który faktycznie pomoże uchodźcom" - mówiła w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. Odwołuje się do obietnicy, złożonej w czasach Sejmu Czteroletniego (1792 r.), wybudowania Świątyni Najwyższej Opatrzności, będącej podziękowaniem za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynia nie została wówczas wybudowana z powodu rozbiorów. Z inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp; została oficjalnie otwarta w 11 listopada ubiegłego roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Przeczytaj komentarze | 36 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 JAWA25 22.06.2017 17:56
międzynarodowa finansjera... rozwijają terroryzm, aby potem z nim walczyć... brzmi jak twórczość z Łubianki rodem
Plusów: 1 JAWA25 22.06.2017 17:44
"niech przyjmie do swego pałacu, razem z Franciszkiem" zabrzmiało dwuznacznie
Plusów: 1 Gość 22.06.2017 12:51
Niezalogowany użytkownik przy okrągłym stole też naopowiadali, że dziki kapitalizm niewidzialna ręka rynku i likwidowanie zakładów zapewni wszystkim dobrobyt, kto głupi ten uwierzył
Plusów: 0 Gość 22.06.2017 12:48
Niezalogowany użytkownik złodzieje i bandyci od stuleci stosują metodę na biedną sierotkę, kradzieże na wnuczka, albo na prośbę o szklankę wody, łatwiej się podszyć pod potrzebującego zamiast powiedzieć, dzień dobry, jestem złodziejem, chciałem pana okraść

wszystkie komentarze >