Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa

dodane 16.06.2017 20:43

PAP |

Słynny biały meczet w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, uważany za perłę architektury i masowo odwiedzany przez turystów z całego świata, nazwano imieniem Maryi, Matki Jezusa - podał w piątek włoski portal Vatican Insider za lokalnymi mediami.

Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa   FritzDaCat / CC-SA 3.0 Słynny biały meczet w Abu Zabi

Portal religijny dziennika "La Stampa" zwraca uwagę na ważną symboliczną wymowę tego gestu. Meczet, dedykowany ojcu założycielowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkowi Muhammadowi ibn Zaidowi, został nazwany imieniem Maryi. Decyzję, wyjaśnia, podjął syn pierwszego władcy ZEA, obecnie rządzący emir Chalifa ibn Zajed an-Nahajan.

Vatican Insider podkreśla, że w ten sposób w nowoczesnym mieście powstał swoisty "zaułek Świętej Rodziny", gdyż w pobliżu znajduje się też katedra dedykowana świętemu Józefowi.

Meczet, nazywany olśniewającym dziełem sztuki, został zbudowany w 2007 roku.

Odnotowano, że decyzja podjęta w burzliwym momencie dla krajów Zatoki Perskiej, po ogłoszeniu izolacji Kataru, spotkała się z uznaniem ewangelików i anglikanów oraz katolików.

Wikariusz apostolski dla krajów tego regionu biskup Paul Hinder przypomniał, że Maryja czczona jest także w Koranie, a jej postać łączy w specjalny sposób muzułmanów i chrześcijan. W wydanym komunikacie wikariusz wyraził przekonanie, że krok władz emiratu jest "wkładem na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia".

Zaznacza się, że chrześcijaństwo jest obecne na terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich od VII wieku, kiedy zbudowano klasztor Sir Bani Yas. Zostały po nim ruiny.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest około miliona chrześcijan, którzy stanowią 13 proc. ludności. Wspólnotę tę tworzą pracujący tam imigranci.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARCHITEKTURA, ISLAM, KOŚCIÓŁ, PAP, WYZNANIA, WŁOCHY, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Przeczytaj komentarze | 76 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 wołający na puszczy 19.06.2017 22:53
Niezalogowany użytkownik To był mój wpis z godz 22;47, gdyż przeoczyłem wpisanie nicka.
Plusów: 0 Gość 19.06.2017 22:47
Niezalogowany użytkownik @JAWA25- Nie zamierzam przepraszać, gdyż użyłem języka ewangelii.Patrz i kontestuj naukę Jezusa , o wyłupaniu sobie prawego oka i obcięciu prawej reki.
Plusów: 0 Gość 19.06.2017 21:39
Niezalogowany użytkownik :))))
Plusów: 1 JAWA25 19.06.2017 21:28
tak, Megi, wytknęłaś mój błąd, wybacz

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.