Raport NIK - fiskus przychylniejszy podatnikom

dodane 09.06.2017 08:50

PAP |

Podatki lepiej ściągane, jednak zaległości i tak rosną. Wszystko przez "puste" faktury i oszustów VAT - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Raport NIK - fiskus przychylniejszy podatnikom   Roman Koszowski /Foto Gość

Skarbówka z większym szacunkiem traktuje podatników i działa skuteczniej - także dzięki perswazji i zachęcaniu do wpłat, zanim wytoczy ciężkie działa - to wnioski z kontroli NIK, które poznała "Rzeczpospolita".

Jednak mimo usprawniających działań, jakie wdrożyło Ministerstwo Finansów, zaległości podatkowe rosną, a ich część jest stracona - winni temu są oszuści VAT.

"Państwo powinno się skupić na tym, by maksymalnie ograniczyć liczbę popełnianych przestępstw podatkowych, co istotnie zmniejszyłoby zaległości podatkowe" - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Izba wzięła pod lupę Ministerstwo Finansów i dziewięć urzędów skarbowych (2,24 proc. ogółu) w czterech województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i śląskim. Ustaliła, że zaległości podatkowe na koniec 2016 r. wyniosły 68,9 mld zł, i były o jedną trzecią wyższe niż rok wcześniej. W porównaniu ze stanem z końca 2014 r. wzrosły aż o 96 proc.

"Największą cześć, ponad 83 proc., stanowiły zaległości z tytułu podatku VAT, które na koniec zeszłego roku sięgały 59,6 mld zł (wzrost o ok. 40 proc. w porównaniu z końcem 2015 r. i o 115 proc. wobec 2014 r.). Skąd wzrost? Przyczynili się do niego naciągacze, którzy puszczają w obieg "puste", czyli fikcyjne faktury VAT - czytamy w dzienniku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RZECZPOSPOLITA", BUDŻET, FINANSE, NIK, PAP, PRZEGLĄD PRASY