Agencja Standard and Poor's potwierdziła rating Polski

dodane 21.04.2017 18:04

PAP |

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła rating Polski na poziomie "BBB+" - podała agencja w piątek w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna.

Agencja Standard and Poor's potwierdziła rating Polski   eflon / CC 2.0 Siedziba Standard & Poor's

Agencja potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie "BBB+/A-2" oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie "A-/A-2".

"Uważamy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse polskiego rządu przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej" - napisano w komunikacie.

"Stabilna perspektywa w dwuletnim horyzoncie prognostycznym wskazuje na zbilansowanie ryzyka wynikającego z jednej strony z bardziej ekspansywnego podejścia fiskalnego i wzrostu wydatków socjalnych, a z drugiej na kontynuację wzrostu gospodarczego" - dodano.

Agencja wskazała, iż może podwyższyć ratingi, jeżeli: - Polska osiągnie trwałą poprawę salda zewnętrznego, prowadzącą do trwałej redukcji długu zewnętrznego netto - deficyt budżetowy obniży się szybciej niż oczekuje agencja lub zauważy się trwałą obniżkę poziomu zadłużenia netto oraz ograniczenie wydatków na obsługę zadłużenia.

Obniżka ratingów może nastąpić jeżeli: - finanse publiczne pogorszyłyby się bardziej niż scenariusz bazowy agencji lub też jeżeli S&P zaobserwowałaby wzrost aktywności quasi-fiskalnej instytucji znajdujących się pod kontrolą państwa, która mogłaby osłabić budżet państwa - S&P dojdzie do wniosku, że doszło osłabienia niezależności Narodowego Banku Polskiego w związku z faktycznym lub postrzeganym wpływem politycznym na politykę monetarną.

W grudniu S&P podniosła perspektywę ratingu Polski do stabilnej z negatywnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, GOSPODARKA, PAP, POWTÓRZENIE, RATING, S&P, SPÓŁKA, ZADŁUŻENIE

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Scott 22.04.2017 08:58
Pewnie, kolejny sondaż firmy Pollster który dał ogromny powód do śmiechu.
Plusów: 0 rekin 21.04.2017 21:38
Niezalogowany użytkownik A zauważyliście sondaż prezydencki Duda-Tusk ?
Plusów: 3 Gość 21.04.2017 19:04
Niezalogowany użytkownik a jaka to wg. agencji "ciągła niepewność polityczna" panuje w Polsce?

wszystkie komentarze >