Rosja: Sąd Najwyższy zakazał działalności Świadków Jehowy

dodane 21.04.2017 09:45

PAP |

Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował w czwartek wspólnotę wyznaniową Świadków Jehowy i uznał tę organizację za ekstremistyczną. Decyzja sądu otwiera drogę do konfiskaty majątku wspólnoty na rzecz państwa - podają rosyjskie media.

Rosja: Sąd Najwyższy zakazał działalności Świadków Jehowy   Roman Koszowski /Foto Gość Moskwa

Z wnioskiem o wydanie zakazu działalności ruchu, uznanie go za ekstremistyczny oraz o zamknięcie jego głównej siedziby w pobliżu Sankt Petersburga wystąpił w marcu minister sprawiedliwości. Według resortu sprawiedliwości działalność Świadków Jehowy narusza ustawę dotyczącą walki z ekstremizmem.

"Wyrok podlega natychmiastowemu wykonaniu" - podkreślił sędzia prowadzący sprawę.

Przedstawiciel Świadków Jehowy Siergiej Czerepanow powiedział, że organizacja zaskarży wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Ten związek wyznaniowy zrzesza w Rosji ok. 175 tys. osób.

Rosyjskie władze od dawna krytycznie odnosiły się do Świadków Jehowy. Niektóre rosyjskie portale piszą w czwartek, że w kilku regionach Rosji działalność ruchu była zakazana już wcześniej, a broszury wydawane przez zgromadzenie zostały wpisane na listę tekstów ekstremistycznych. Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że Świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza - z powodów religijnych - poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.

Świadkowie Jehowy to założony w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych związek wyznaniowy, który dziś - według różnych danych - skupia od 6 do 16 mln ludzi na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ROSJA, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 27.04.2017 13:26
Niezalogowany użytkownik Polecam również wysłuchanie wywiadu z prof. A. Dziatkowiakiem na temat zagrożeń dla zdrowia i życia spowodowanych przyjęciem transfuzji krwi oraz zasług Świadków Jehowy w kwestii bezkrwawych operacji.
Plusów: 0 Gość 27.04.2017 13:19
Niezalogowany użytkownik Proszę obejrzeć film "Transfuzja krwi - opinie chirurgów".
Plusów: 0 Przemek 24.04.2017 10:23
Niezalogowany użytkownik Zawsze się zakazuje tego, czego się Świat boi. Tak jak kościół zawsze bał się kobiet i palił je na stosie - a to wcale nie tak dawno było :)
Plusów: 4 JAWA25 23.04.2017 17:43
"Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że Świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza - z powodów religijnych - poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi." to nie prokuratorzy tak twierdzą tylko sami "świadkowie" : "osoby, które wbrew wymaganiu Bożemu przyjmują transfuzję i nie okazują skruchy, są od roku 1961 wykluczane ze zboru" http://www.jw-ex.pl/sj-a-krew-1/transfuzja-krwi-stanowczosc-jej-unikania/

wszystkie komentarze >