Sąd oddalił pozew Wałęsy wobec TVP

dodane 14.03.2017 17:53

PAP |

Pozew Lecha Wałęsy o sprostowanie informacji "Wiadomości" TVP z 2016 r. ws. teczek "Bolka" oddalono, gdyż pierwotny tekst żądanego przez niego sprostowania nie wskazywał, że pochodzi ono od niego oraz brak było pod nim jego podpisu.

Sąd oddalił pozew Wałęsy wobec TVP   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Lech Wałęsa, były prezydent RP i były przywódca "Solidarności". Lublin. 09.03.2017 r.

Tak Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnił we wtorek nieprawomocne oddalenie pozwu Wałęsy przeciw dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej o zamieszczenie w "Wiadomościach" sprostowania "nieprawdziwych informacji" z lutego 2016 r. o tym, że IPN wtedy potwierdził, iż Wałęsa był współpracownikiem SB, a grafolog orzekł autentyczność teczek TW "Bolka".

Jak mówił sędzia Marcin Polakowski w uzasadnieniu wyroku, pierwotnie żądane od TVP sprostowanie zaczynało się od słów: "W 'Wiadomościach' podaliśmy nieprawdziwą informację...", co przy braku podpisu pod tym tekstem Wałęsy mogło sugerować odbiorcy, że autorem sprostowania jest redaktor naczelny, a nie sam Wałęsa. Sędzia podkreślił, że istotą sprostowania jest nie wypowiedź redaktora naczelnego, lecz właśnie osoby, które dotyczy określona informacja.

Według sędziego Polakowskiego, późniejsza zmiana tekstu sprostowania - w toku procesu - i jego podpisanie nie są prawnie skuteczne. Uznał, że nie można "naprawić" pierwotnego sprostowania, skoro Prawo prasowe stanowi, że trzeba je złożyć do redaktora naczelnego w terminie 21 dni od dnia publikacji materiału, który ma być sprostowany. "To nie była tylko drobna zmiana językowa" - dodał sędzia, podkreślając, że sprawy o sprostowanie mają "sformalizowaną procedurę".

Pełnomocnik Wałęsy radca prawy Paweł Janc powiedział PAP, że wniesie apelację; dodał, że będzie się toczył też odrębny proces o ochronę dóbr osobistych wobec szefowej "Wiadomości" Marzeny Paczuskiej-Tętnik (sąd uznał, że nie mogła ona być pozwana o sprostowanie).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IPN, MEDIA, PAP, WAŁĘSA, WYROK

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 mee... 14.03.2017 19:24
Niezalogowany użytkownik Najwiekszy TW w Europie srodkowej i wschodniej, niejako ma racje, bo jakby nie patrzac, to on z bolszewikami ze strony kiszczaka i bolszewikami ze strony Solidarnosci z pominieciem narody polskiego sa ojcami zalozycielawmi III RP...i teraz taTrzecia, podwarza zaslug tegoz TW, ktory ciagle jest ojcem zalozycielem...godzi tym samym w III RP. Oczywiscie nie ma najmniejszej watpliwosci, ze jezeli rzad sie zmieni, to TW Walesa, wroci do kanonu ojcow zalozycieli w pelnym blasku i w pelni prawa. Dlatego polska racja stanu, tak mozolnie budowana, to niczym zamek na pisku, dopoki do poty, nie uzna sie Magdalenki wraz z ojcami zalorzycielami, jako nielegalnego porozumienia godzacego w polska racje stanu. Rzeczpospolitej nie sposob budowac, na ciaglosci z okraglym stolem, bo tu nie chodzi tylko o TW bolka, ale juz cale pokolenia, ktore Polsce nie popuszcza.

wszystkie komentarze >