Finlandia wprowadza homomałżeństwa

dodane 17.02.2017 15:52

PAP |

Fińscy deputowani w piątek ostatecznie zalegalizowali tak zwane małżeństwa jednopłciowe, odrzucając ostatnią próbę przeciwników tego procesu, którzy chcieli uniemożliwić wejście w życie odpowiednich przepisów 1 marca.

Finlandia wprowadza homomałżeństwa   Photodeus / CC 2.0 Flaga Finlandi

Przeciwnikom homomałżeństw udało się poddać pod głosowanie inicjatywę obywatelską, której celem było uchylenie ustawy przyjętej w 2014 roku stosunkiem głosów 101 do 90. Zrównuje ona tak zwane małżeństwa jednopłciowe z małżeństwami między kobietą a mężczyzną; będą one mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska.

Na czele wysiłków, by cofnąć te przepisy, stanęła konserwatywna partia Finowie, która weszła do rządu w 2015 roku. Jej deputowani, którzy twierdzą, że bronią prawdziwych małżeństw między mężczyzną a kobietą, zebrali ponad 50 tys. podpisów wymaganych do tego, by parlament debatował nad sprawą. Argumentowali, że dzieci mają prawo, by mieć matkę i ojca.

W piątek za odrzuceniem propozycji cofnięcia ustawy było 120 deputowanych, a 48 było przeciw. W związku z tym nowe przepisy będą obowiązywać za dwa tygodnie, zgodnie z planem.

We wtorek parlamentarna komisja prawna wypowiedziała się przeciwko cofnięciu przepisów, ale prawicowi posłowie, czyli przedstawiciele chadecji i partii Finowie, nalegali na to, aby w tej sprawie wypowiedział się cały parlament.

Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, była ostatnim krajem nordyckim, który nie legalizował tak zwanych małżeństw jednopłciowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINLANDIA, HOMOMAŁŻEŃSTWA, HOMOSEKSUALIZM, PAP, PARLAMENT

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Ateista 20.02.2017 12:10
Niezalogowany użytkownik Nie widzę nic złego w les i gejach, jeżeli katolicy tak bardzo chcą projektować i organizować innym życie to współczuję, oby wam ktoś nie zrobił czegoś podobnego kiedyś. Poza tym tyle krajów dostrzega takie związki i pozwala im realizować się w przestrzeni jako obywatele w związkach partnerskich, że to Polskie robienie piekiełka na siłę bo ktoś jest homo i musi mieć ciężko, np. nie pochowa partnera bo nie itp. jest niemądre.
Plusów: 0 Gość 19.02.2017 22:19
Niezalogowany użytkownik Polecam obejrzenie tego nagrania: https://youtu.be/5iXA_0MED98 (dostępne są polskie napisy)
Profesor i dziekan wydziału filozofii na Uniwersytecie Wayne State w Detroit odnosi się do kilku z najpowszechniejszych wątpliwości na temat homoseksualności.
Plusów: 1 gorolaz 18.02.2017 15:08
Nie dokończyłem.... Na końcu francuskiego filmu ukazywał się napis " Fine", a więc Finelandia
Plusów: 0 gorolaz 18.02.2017 15:05
Na końcu francuskiego filmu ukazywał się napis " Fine".

wszystkie komentarze >