107,6 FM

Smog w Rybniku się cofa

Po dwóch dniach przerwy w nauce wywołanej przez smog na ulicach uczniowie z Rybnika wracają w czwartek 12 stycznia do szkół.

W nocy z poniedziałku na wtorek (z 9 na 10 stycznia 2017 r.) stacja pomiarowa w rybnickiej dzielnicy Orzepowice, zabudowanej przez domy jednorodzinne, wykazała, że norma pyłu zawieszonego PM10 jest przekroczona aż 31,7-krotnie! Stężenie pyłu wyniosło 1585 μg/m3 - wobec normy 50 μg/m3.

Także w niektórych innych dzielnicach w Rybniku i okolicznych miejscowościach tej nocy - i poprzednich - na ulicach i między domami kłębił się nisko przy ziemi śmierdzący dym. Nawet nad ranem, gdy ogień we większości domowych pieców przygasał, kłęby dymu nadal spowijały całe dzielnice, bo nie było wiatru, który mógłby je przegnać. W ciągu dnia zdawało się, że jest znacznie lepiej, ale i tak w wielu miejscach wciąż nie dało się wywietrzyć mieszkań.

Noc z wtorku na środę (z 10 na 11 stycznia) była już nieco lepsza, niż poprzednie - choć nadal sytuacja była daleka od ideału. Pojawił się słaby wiatr. Stacja w Rybniku-Orzepowicach w najgorszej chwili, we wtorek o 23.00, wykazała stężenie pyłu PM10 na poziomie 882 μg/m3.

- W związku z poprawiającą się stopniowo jakością powietrza oraz prognozowanym wzrostem prędkości wiatru, sprzyjającego rozpraszaniu się zanieczyszczeń, w czwartek i piątek (12 i 13 stycznia) zajęcia w rybnickich szkołach i przedszkolach zostają przywrócone - poinformowała 11 stycznia asystent prezydenta Rybnika Agnieszka Skupień.

Zaznaczyła, że dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń powietrza w środę 11 stycznia wciąż są w Rybniku mocno przekroczone. W związku z tym jeśli rodzice zdecydują o dalszym nieposyłaniu swoich dzieci do szkoły ze względu na smog, będzie to nieobecność usprawiedliwiona.

W czasie dwóch dni, w których zajęcia w rybnickich szkołach i przedszkolach były zawieszone z powodu smogu, placówki oświatowe organizowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, którym rodzice nie mogli w tym czasie zapewnić opieki. Z tej możliwości skorzystało tylko 5 procent z 20 tys. wszystkich uczniów szkół i przedszkoli w Rybniku.

Utrzymywaniu się smogu sprzyjają brak wiatru, opadów i niska temperatura. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje, że od 11/12 stycznia pogoda będzie sprzyjać rozpraszaniu się zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju. Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama