PiS w górę, PO i Nowoczesna - w dół

dodane 15.12.2016 11:42

PAP |

W grudniu zamiar głosowania na PiS deklaruje 35 proc. badanych, na PO - 18 proc., na Nowoczesną - 10 proc., na ruch Kukiz`15 - 8 proc., a na PSL - 5 proc. - wynika z sondażu Kantar Public. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

PiS w górę, PO i Nowoczesna - w dół   PAP/Tomasz Gzell Szef PiS Jarosław Kaczyński (z lewej) i wicepremier i minister kultury Piotr Gliński

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 35 proc. badanych zapowiedziało zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla partii nieznacznie wzrosło (o 1 punkt procentowy) w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (18 proc.). Odsetek jej zwolenników spadł o 1 punkt procentowy w stosunku do listopada. Na trzecim miejscu znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru (9 proc.), której poparcie spadło o 1 punkt procentowy.

Poparcie dla pozostałych partii nie uległo zmianie. Ruch Kukiz'15 cieszy się poparciem 8 proc. głosów. Na PSL chce głosować 5 proc. ankietowanych.

Pozostałe partie znalazły się poniżej progu wyborczego. SLD w tym miesiącu osiągnął poparcie 4 proc. badanych. Partia Razem - 2 proc. Poparcie partii Wolność (dawnej partii KORWiN) kształtuje się na poziomie 1 proc., podobnie, jak partii Twój Ruch.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie. Odsetek osób niezdecydowanych utrzymuje się na tym samym poziomie.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 2-7 grudnia 2016 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne były liczone dla grupy 628 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRÓTKA, KANTAR PUBLIC, PAP, PARTIE, SONDAŻ

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 14.07.2017 20:34
Niezalogowany użytkownik łunia to ściema nasz region to nowoczesne kolonie tylko zdobywane propagandą a bez wysiłku militarnego jak kiedyś i z rasą dogodniejszą do ogarnięcia przy eksploatacji, Niemcom i Anglikom gospodarka urosła od napływu tanich roboli, Bóg zapłać za uwagę
Plusów: 0 Krolik 29.06.2017 00:14
Niezalogowany użytkownik Widze , ze masz problem z nazwaniem czarnego czarnym a bialego bialym . Twoja wypowiedz to po prostu negowanie oczywistych faktow i wymyslanie nowych definicji bo fakty oczywiste ci nie pasuja . Co to niby za "logika" ktora wyklucza Polakow mieszkajacych w krajach EU z pojecia imigrantow ? Taka logike wysmieja obywatele kazdego innego panstwa EU i wiem co pisze bo zaliczam sie rowniez do imigrantow i rowniez zdarzylo mi sie kilka razy zmienic kraj mojego zamieszkania . Twoi znajomi moze sie emigrantami nie czuja bo nie chca tego przyjac do wiadomosci , nie zmieni to jego faktu , ze tymi emigrantami sa i nikt nie bedzie przez to zmienial znaczenia slow przez czyjes "widzimisie" . To chyba tylko w Polsce slowo "imigrant" kojarzy sie negatywnie z "uchodzca" ale tak nie jest w innych krajach , "imigrant" to niekoniecznie uchodzca albo obywatel "trzeciego swiata" ktory szuka pracy , imigrantem moze byc kazdy , troche statystyki o imigracji w Europie , gdzie KAZDY CUDZOZIEMIEC jest IMIGRANTEM :http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Immigration_by_citizenship,_2014_(¹)_YB16-fr.png
Plusów: 0 TomaszL 27.06.2017 19:52
Co obecnie znaczy osiedlić się? Kolega ma mieszkania w Polsce, w Niemczech i w Hiszpanii. Mieszka różnie. Gdzie jest imigrantem?
Plusów: 0 TomaszL 27.06.2017 19:50
Problem w tym, iż dotychczasowe definicje nie odpowiadają obecnej rzeczywistości. Z punktu widzenia logiki to naprawdę trudno mówić o emigracji Polaków w ramach krajów EU. Mam wielu znajomych, którzy w zależności od pracy, nastroju czy innych pomysłów przenoszą się swobodnie między krajami EU wynajmując mieszkania na dokładnie takiej samej zasadzie jak inni znajomi czynią to w Polsce. Tak, słownikowo ci pierwsi winni czuć się emigrantami, ale takimi się nie czują. Czują się wolnymi obywatelami EU.

wszystkie komentarze >