107,6 FM

ŚDM na porcelanie

W ćmielowskiej manufakturze powstają specjalne porcelanowe płyty z logiem ŚDM, zaś dla zagranicznych pielgrzymów zostanie zorganizowany specjalny pokaz wyrobu porcelany.

Dysponująca doświadczeniem i tradycją, niewielka manufaktura porcelany Adama Spały w Ćmielowie nie przestaje zaskakiwać miłośników białego złota i kolekcjonerów niezwykłych wyrobów porcelanowych. Zasłynęła już niezwykłymi kolekcjami kunsztownych zastaw porcelanowych, obrazami „Małp Europy”, wytworzeniem porcelanowego naczynia do parzenia papieskiej herbaty „yerba mate” oraz odtworzeniem techniki wytwarzania bardzo rzadkiej różowej porcelany.

– Od kilkunastu lat staramy się wracać do lat świetności tego miejsca, gdzie wytwarzano przepiękną porcelanę, docenianą w Europie i świecie. Nasze sukcesy zawdzięczamy pracownikom, którzy są artystami porcelany. Jednym z nich jest Kazimierz Czuba, najbardziej doświadczony ceramik oraz wspaniały artysta malarz i plastyk – wyjaśnia Adam Spała, właściciel fabryki. 

Kolejną niespodzianką są przygotowywane specjalnie na Światowe Dni Młodzieży porcelanowe płyty z logiem ŚDM-u.

– Chcieliśmy także włączyć się w to spotkanie młodych z całego świata. Dlatego jesteśmy na etapie wykonywania limitowanej edycji dwunastu unikatowych płyt porcelanowych ze oficjalnym znakiem. Logo na porcelanowej płycie wykonane jest techniką seriograficzną, a następnie jest ręcznie wykańczane złotem – wyjaśnia właściciel fabryki. Obrazy z najwyższymi numerami pozostaną w naszej diecezji jako pamiątka tego wydarzenia. Jedno trafi, według zapewnień właściciela, do Sandomierza, drugie do miejscowego parafialnego kościoła. Obrazy na odwrocie mają wykonaną specjalną stopkę informacyjną i przypisany kolejny numer.

Młodzi pielgrzymi, którzy przybędą do naszej diecezji z różnych stron świata mają zaproszenie od właściciela fabryki na specjalne warsztaty i pokaz wyrobu porcelany.

– Spełnieniem moich osobistych marzeń jest także wykonanie płaskorzeźby Jezusa Miłosiernego. Właśnie w trwającym Roku Miłosierdzia chcemy wykonać w płycie porcelanowej płaskorzeźbę wizerunku Jezusa Miłosiernego. W najbliższych miesiącach powstaną 52 prace z takim wizerunkiem, odnoszące się do liczby tygodni tego wyznaczonego przez papieża Franciszka roku szczególnej łaski – podkreśla A. Spała.

Od kilku lat w pracowni Fabryki Porcelany Adama Spały powstają także unikatowe ikony wykonywane na porcelanie i kilkakrotnie wypalane w wysokich temperaturach. O tych niezwykłych obrazach można poczytać w najnowszym numerze Sandomierskiego Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama