Odkrycie śląskich paleontologów
Mgr Dawid Surmik i rekonstrukcja jednego ze śląskich gadów triasowych Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Odkrycie śląskich paleontologów

Brak komentarzy: 0

Przemysław Kucharczak

GOSC.PL

publikacja 20.03.2016 08:04

Najstarsze na świecie ślady białek w skamieniałych naczyniach krwionośnych gadów kopalnych odkryto na Górnym Śląsku.

Chemiczne ślady białek mają aż ćwierć miliarda lat. Zachowały się w skamieniałych naczyniach krwionośnych dwóch gadów triasowych z Górnego Śląska.

Gady z Żyglina i Gogolina

Dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie mówił na konferencji prasowej w Katowicach, że to znalezisko trudno nawet nazwać ekstremalnie rzadkim, bo to jeszcze coś więcej. Dotąd było znane podobne znalezisko, które miało "zaledwie" ok. 80 mln lat.

Te niezwykle dobrze zachowane kości zostały znalezione w kamieniołomach w Gogolinie oraz w Miasteczku Śląskim-Żyglinie na północ od Tarnowskich Gór.

Odkrycie śląskich paleontologów

Triasowy gad ze śląskiego morza, którego kość posłużyła do badań Rekonstrukcja: Andrzej Boczarowski / Dawid Surmik

Z Gogolina w województwie opolskim pochodzi notozaur. - To był morski, rybożerny gad, długi na 2 - 2,5 metra – opisuje go mgr Dawid Surmik z UŚ i Parku w Krasiejowie. To mgr Surmik jako pierwszy, w czasie prac nad swoim doktoratem, zauważył w kościach obu gadów zachowane naczynia krwionośne.

Drugie zwierzę, znalezione w Żyglinie w województwie śląskim, było jeszcze dłuższe: miało 3 - 3,5 metra długości. Nazywało się tanystrof; miało bardzo długą szyję. - To był to gad ziemno-wodny. Też rybożerny, ale prawdopodobnie odławiał i konsumował również padlinę, znalezioną w kałużach - mówi mgr Dawid Surmik.

Śląsk na dnie morza

Odkrycie śląskich paleontologów

Naukowcy prezentują wyniki swoich badań na konferencji w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Górny Śląsk był ćwierć miliarda lat temu zalany płytkim morzem. - Prawdopodobnie wynurzały się z tego morza płytkie łachy osadu, na których tanystrofy mogły odpoczywać i wygrzewać się – dodaje dr Andrzej Boczarowski.

Kości były badane przez zespół naukowców różnych specjalności z Uniwersytetów Śląskiego i Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Byli wśród nich m.in. fizycy. Mieli szczęście, że otwarto akurat Śląskie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt badawczy.

Naukowcy doszli do wniosku, że ich odkrycie to autentyczne ślady białek gadów kopalnych, a nie efekt późniejszej działalności bakterii czy grzybów. Wyniki swoich badań opublikowali właśnie na łamach prestiżowego czasopisma naukowego PLOS One.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.