107,6 FM

Spotkanie na Jasnej Górze

Troska o pogłębianie charyzmatu oraz wezwanie do ożywienia ducha „miłosierdzia czynu, słowa i modlitwy” towarzyszą 41. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie. W czterodniowym spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczy ponad 800 osób. Obecni są także goście z zagranicy.

Posługa miłosierdzia to zagadnienie, które musimy odkryć i pogłębić – podkreśla Krzysztof Jankowiak, rzecznik ruchu Światło-Życie. „Wśród rozmaitych diakonii zaproponowanych przez założyciela była także diakonia miłosierdzia. O ile inne diakonie zdołały się przez te lata rozwinąć, o tyle diakonia miłosierdzia była przez dłuższy czas dla nas zadaniem do podjęcia. I rzeczywiście od około 10 lat zaczynają powstawać w diecezjach diakonie miłosierdzia, w zeszłym roku powstała Centralna Diakonia Miłosierdzia. Ja tu mówię o strukturze, ale ta struktura animuje życie, pobudza konkretne działania” – wyjaśnia rzecznik. 

Bp Adam Wodarczyk, były moderator generalny Ruchu Światło-Życie, a obecnie biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej także zachęcał w homilii do podjęcia drogi miłosierdzia, którą szedł założyciel Oazy. – „Dzisiaj przeżywamy też dodatkową uroczystość, bo spotykamy się w 29. rocznicę odejścia do Pana Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, naszego założyciela. Patrząc przez pryzmat jego życia, świętości, przez to, co on nauczał, głosił, uświadamiamy sobie też w jaki sposób mamy realizować te słowa, że mamy być miłosierni jak Ojciec”. 

Ks. Marek Sędek, nowo wybrany moderator generalny zwrócił uwagę na dynamiczne rozrastanie się rodzinnej gałęzi ruchu oazowego, ale podkreślił też, że wciąż podstawowym wyzwaniem stojącym nie tylko przed Ruchem Światło–Życie jest ożywianie wiary młodych ludzi. Zdaniem moderatora generalnego nadzieją na duchowe przebudzenie jest czas Światowych Dni Młodzieży.

Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki.
Szacuje się, że w ciągu 40 lat przez ruch oazowy mogło przejść 1,5 mln osób. 

Od kilkunastu lat Ruch Światło–Życie dociera m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady (tam Domowy Kościół ma już swe struktury), Szwecji, Norwegii, Anglii, Irlandii, Holandii, Czech, Niemiec, na Litwę, Białoruś, Mołdawię. Także w prawosławnej Grecji przyjęły się Oazy Dzieci Bożych. Na Słowacji ruch jest obecny w strukturach i Kościoła obrządku łacińskiego i greckokatolickiego. Oaza dotarła także do Chin i do Australii. 

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zakończy się w poniedziałek 29 lutego spotkaniem moderatorów. 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama