Inwigilacja na KUL
Maciej Sobieraj (pierwszy z prawej) ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Inwigilacja na KUL

Brak komentarzy: 0

rp

GOSC.PL

publikacja 16.02.2016 20:10

"Między oporem a lojalnością. Działania SB wobec KUL na przykładzie rozpracowania prof. Jerzego Kłoczowskiego" - taki tytuł nosi najnowsza książka Macieja Sobieraja. Pojawiają się w niej zaskakujące fakty i nazwiska. Autorowi nie chodzi jednak o wstrząs na KUL, ale o historię uniwersytetu, którą trzeba napisać i przemyśleć na nowo.

- Wielokrotnie powtarzałem, że trzeba napisać na nowo powojenną historię KUL. Dlatego nie ukrywam, że bardzo się cieszę, że tę książkę napisał absolwent KUL, znający realia uczelni, któremu nie można zarzucić intencjonalnego, negatywnego stosunku do uczelni. Ta książka była potrzebna - dodał naukowiec.

Podczas dyskusji uczestnicy spotkania na KUL wyrażali uznanie dla rzetelności pracy historycznej M. Sobieraja. Potwierdzali, że ta książka była niezwykle potrzebna.

- Zarówno prof. Andrzej Friszke we wstępie, jak i autor książki nawiązują wiele razy do faktu potraktowania niektórych osób frontalnie, a innych tylko akcydentalnie przy okazji badania sprawy prof. Kłoczowskiego. Z pewnością inne osoby także wymagałyby takich rzetelnych badań - zabrał głos prof. Andrzej Szostek.

Powiedział, że lektura drugiego rozdziału pierwszej części książki okazała się dla niego przejmująca. - Nie ze względu na osoby, które tam odkrywam, ale ze względu na dramaty ludzi. Są te dramaty niekiedy tak głębokie, że to skłania do ostrożności przed zbyt pochopnym wyciąganiem wniosków co do niektórych osób. Ta książka jest przykładem, jak być ostrożnym wobec stawiania tanich, dziennikarskich konkluzji - podkreślał ks. prof. Szostek.

Były rektor KUL wyjaśniał również, że podziały między naukowcami były świetnie wykorzystywane przez SB. - Konflikty i animozje w środowisku naukowym były umiejętnie rozgrywane. Nie należy z lektury książki wyciągać wniosku, że działania wymienionych w publikacji osób były czysto polityczne - stwierdził.

M. Sobieraj zauważył konieczność napisania całościowej monografii historii KUL, która ukazałaby uczelnię w pełnym przekroju. - Trzeba pokazać także historię intelektualną KUL. Bo my przecież po to przyszliśmy na tę uczelnię, ludzie z całej Polski, bo ten uniwersytet przyciągał jakością. Ale też należy pamiętać o dramatach wielu osób. Jednak trzeba mówić o osobach niezłomnych i taką historię trzeba napisać - dodał M. Sobieraj.

Panel dyskusyjny poprowadził prof. Hubert Łaszkiewicz. Obok autora książki w dyskusji udział wzięli prof. Andrzej Friszke, prof. Adam Dziurok, prof. Janusz Wrona. Na spotkanie nie mógł przybyć dr Andrzej Grajewski z redakcji "Gościa Niedzielnego".

"Jest to zarazem historia walki o jedyną w swoim rodzaju przestrzeń wolności, jaka przez prawie pół stulecia utrzymywała się na KUL-u mimo wszystkich ograniczeń, restrykcji, nacisków, szykan ze strony państwa - pojałtańskiej Polski Rzeczypospolitej Ludowej - i jej służb" - napisał o książce prof. Kłoczowski.

---------

„Między oporem a lojalnością. Działania SB wobec KUL na przykładzie rozpracowania prof. Jerzego Kłoczowskiego”. Maciej Sobieraj. IPN, Lublin 2015.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.