107,6 FM

Młodzi, nie dajcie się zniewolić

Pod hasłem "Młodzi, nie dajcie się zniewolić" dziś (7 lutego) w Kościele w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego alkoholizm jest przyczyną co piątego rozwodu. Coraz częściej po alkohol sięgają kobiety i osoby niepełnoletnie.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zauważa, że w roku, w którym w Polsce odbywać się będzie ważne międzynarodowe wydarzenie - Światowe Dni Młodzieży, trzeba zwrócić uwagę na ludzi młodych, którzy coraz częściej sięgają po alkohol. - Hasło „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!” odnosi się do słów Jana Pawła II, który przestrzegał młodych, aby umieli "używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem" - przypomina biskup.

- Najbliższe miesiące będą szczególną okazją, by wymagać od siebie jeszcze więcej, by szukać nowych dróg ochrony trzeźwości. Musimy pracować z młodymi, ale trzeba także z otwartością kontynuować pracę z dziećmi i rodzinami, a także odważnie oddziaływać na rzeczywistość społeczną, w tym także prawną. Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji, nie lękajmy się promować trzeźwości w naszym najbliższym otoczeniu, ale nie lękajmy się także wymagać od innych, by trzeźwość szanowali i chronili - pisze w liście do wiernych bp Bronakowski.

Hierarcha zauważa również, że tegoroczny Tydzień Modlitw przeżywany jest w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. - Przypominamy sobie, że nasz naród i nasza państwowość wyrastają z chrześcijańskich korzeni, które pozwoliły naszym przodkom włączyć się w europejską rodzinę wartości ewangelicznych. Przeżywamy ten tydzień z wdzięcznością za wielką pracę Kościoła, który zawsze był w naszej ojczyźnie promotorem posługi trzeźwościowej. W wielu przypadkach, zwłaszcza w czasach zaborów, to kapłani i osoby zakonne byli głównymi obrońcami ludności przed systematycznym rozpijaniem narodu, które miało służyć wrogom Ojczyzny do łatwiejszego sprawowania kontroli nad zniewolonym społeczeństwem - wspomina biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Zdaniem duchownego problemem alkoholowy jest w Polsce bardzo poważny i warto mu przeciwdziałać. - Każdy z nas poprzez dobrowolną abstynencję, modlitwę, odważne świadectwo oraz wiele innych działań może włączyć się w budowanie nowej kultury trzeźwości - zachęcił na antenie Radia Nadzieja bp Bronakowski.

- Nadużywanie alkoholu przyczynia się nie tylko do utraty zdrowia, czy rozbicia rodziny. Bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary. Wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. Alkohol jest więc zagrożeniem dla życia wiecznego człowieka - podkreśla bp. Bronakowski.

Hierarcha przywołuje badania statystyczne, według których problem alkoholizmu może dotyczyć nawet miliona Polaków. - Co roku Polak wypija średnio ponad 10 l czystego alkoholu. Dwa miliony dzieci cierpi w rodzinach dotkniętych uzależnieniem, prawie 11 tys. osób co roku umiera przez legalnie sprzedawany alkohol - wymienia bp Bronakowski w oparciu o raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Według danych GUS z 2014 roku zmniejsza się odsetek osób dorosłych pijących alkohol, ale zaobserwowano istotne zmiany w typowym wzorcu konsumpcji alkoholu - piwo wypiera napoje spirytusowe. W ostatnich latach wyraźnie zwiększył się także udział kobiet wykonujących specjalne badania profilaktyczne. Po alkohol częściej sięgają także ludzie niepełnoletni.

Prawie co piąty rozwód spowodowany jest alkoholizmem. Choroba alkoholowa dotyka nie tylko osobę pijącą, ale całą rodzinę. Na współuzależnienie alkoholowe cierpi małżonek i dzieci osób nadużywających.

Sposób na walkę z nadużywaniem alkoholu ma Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rządowa agencja zaproponowała, aby zrównać poziom akcyzy lekkich alkoholi, w tym piwa i wina, z alkoholami spirytusowymi. W praktyce spowodowałoby duży wzrost cen lekkich alkoholi.

Organizacja przygotowuje też specjalną kampanię edukacyjno-informacyjna skierowaną do duchownych, w której przedstawiciele Kościoła wspomagaliby proces rozwiązywania problemów alkoholowych wśród społeczeństwa.

Co roku Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu odbywa się Kościele katolickim w Polsce w ostatnią niedzielę karnawału, aby przypomnieć, że możliwa jest zabawa bez kieliszka. W tym roku odbywa się już po raz 49. i przyświeca mu wezwanie Jana Pawła II "Młodzi, nie dajcie się zniewolić".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama