Kard. Mueller o Komunii dla rozwiedzionych w ponownych związkach

dodane 19.10.2015 14:46

KAI |

Udzielanie komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach cywilnych jest możliwe w poszczególnych i wyjątkowych przypadkach - zwrócił uwagę kard. Gerhard Ludwig Müller. Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Focus" zastrzegł, że nie jest możliwa żadna ogólna zasada, która dopuszczałaby do komunii św. osoby znajdujące się w takiej sytuacji.

Kard. Mueller o Komunii dla rozwiedzionych w ponownych związkach   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Kard. Gerhard Ludwig Mueller

Niemiecki purpurat wskazał na punkt 84 adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" Jana Pawła II z 1981 r. Jego zdaniem w niektórych przypadkach, zgodnie z sumieniem, można udzielić takiego zezwolenia i w tym kierunku można dalej prowadzić debatę na ten temat. Podkreślił, że musi ona być prowadzona z "odpowiedzialnych teologicznie punktów widzenia".

Kardynał odniósł się do fragmentu punktu 84 "Familiaris consortio", który brzmi: "Kościół jednak na nowo potwierdza swoją praktykę, opartą na Piśmie Świętym, niedopuszczania do komunii eucharystycznej rozwiedzionych, którzy zawarli ponowny związek małżeński. Nie mogą być dopuszczeni do komunii świętej od chwili, gdy ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczają tej więzi miłości między Chrystusem i Kościołem, którą wyraża i urzeczywistnia Eucharystia. Jest poza tym inny szczególny motyw duszpasterski: dopuszczenie ich do Eucharystii wprowadzałoby wiernych w błąd lub powodowałoby zamęt co do nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa.

Pojednanie w sakramencie pokuty — które otworzyłoby drogę do komunii eucharystycznej — może być dostępne jedynie dla tych, którzy żałując, że naruszyli znak Przymierza i wierności Chrystusowi, są szczerze gotowi na taką formę życia, która nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy dla ważnych powodów — jak na przykład wychowanie dzieci — nie mogąc uczynić zadość obowiązkowi rozstania się, „postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom”.

Udzielanie komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach cywilnych jest jednym z tematów odbywającego się w Watykanie Synodu Biskupów pod hasłem "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym". W tym kontekście ojcowie synodu rozważają formy duszpasterskiej opieki nad osobami znajdującymi się w takiej sytuacji, które nie naruszałby nauczania Kościoła o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa.

Kard. Müller należy do niemieckojęzycznej grupy - circoli minores, w skład której wchodzą ojcowie synodalni z Niemiec i Austrii oraz pochodzący z tych krajów hierarchowie zajmujący urzędy Kurii Rzymskiej. Są wśród nich kardynałowie: Christoph Schönborn, Walter Kasper, Reinhard Marx oraz bp Benno Elbs.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOMUNIA DLA ROZWIEDZIONYCH, KOMUNIA DLA ROZWODNIKÓW

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 08.06.2016 20:07
Niezalogowany użytkownik Twój wywód brzmi jak cytat z jakiejś słabej polskiej komedii.
Plusów: 1 pola 08.06.2016 09:20
Niezalogowany użytkownik Jadwiga Andegaweńska była królem Polski, a nie królową.
Plusów: 1 Gość 08.06.2016 08:51
Niezalogowany użytkownik Koronowano ją na Króla Polski. Proszę poprawić błąd w tekście, bo to znacząca różnica.
Plusów: 4 trzinaalli 08.06.2016 08:19
Niezalogowany użytkownik Jako, że w wieku 12 lat została mężatką, to św. Jadwiga powinna też być patronką tych, których fałszywie oskarża się o pedofilię.

Jej mąż (wtedy) NIE BYŁ pedofilem. Dzisiaj by był (tzn. uznano by go za takiego, choć nim naprawdę by nie był).
To tylko pokazuje, że nadmierna ingerencja prawa w życie ludzi może przynosić odwrotne skutki. Z normalnych ludzi czasem robi się przestępców.

wszystkie komentarze >