Beatyfikacja męczennika, który zwalczał czary

dodane 13.09.2015 19:39

RADIO WATYKAŃSKIE |

Benedykt Samuel Tshimangadzo Daswa - pierwszy błogosławiony RPA.

Beatyfikacja męczennika, który zwalczał czary   Henryk Przondziono /Foto Gość

Prezydent RPA Jacob Zuma określił dzisiejszą beatyfikację Benedykta Samuela Tshimangadzo Daswa jako wydarzenie niezwykle ważne nie tylko dla jego kraju, lecz dla całej Afryki. Benedict Daswa jest pierwszym błogosławionym w RPA. Uroczystości beatyfikacyjne, tego urodzonego w 1946 roku nauczyciela, odbyły się w Tshitanini w prowincji Limpopo, gdzie się urodził i niedaleko od miejsca gdzie poniósł śmierć męczeńska za wiarę. Uczestniczyła w nich rodzina błogosławionego, w tym jego matka.    

Benedykta Daswa został katolikiem w wieku 17 lat,  a za swoje motto życiowe obrał słowa "Ora et labora" (Módl się i pracuj). Był nauczycielem i dyrektorem szkoły podstawowej, a swoją pracę traktował jako powołanie. Wielokrotnie zachęcał rodziców, aby posyłali dzieci do szkoły, ponieważ wielu miejscowych mieszkańców nie uważało wykształcenie za rzecz konieczną w życiu. W 1980 poślubił Shadi Evelyn Monyai, z którą już dwa lata wcześniej zawarł związek cywilny, ale ponieważ nie była ona jeszcze wtedy katoliczką, musiał poczekać, aż przyjmie ona chrzest. Benedykt bardzo kochał swoją żonę i często wspierał ją w pracach domowych, co w owym czasie również było czymś niezwykłym, gdyż mężczyźni rzadko wykonywali prace „kobiece”. Był ojcem 8 dzieci, o których wychowanie bardzo się troszczył. Aktywnie uczestniczył w życiu parafii, prowadził modlitwy, gdy nie było kapłana oraz pomagał budować kościoły. Zdecydowanie sprzeciwiał się rozpowszechnionym wśród miejscowej ludności praktykom magicznym, podkreślając, że nierzadko prowadzą one do zabijania niewinnych ludzi, oskarżonych o rzucanie czarów na innych. Potępiał też noszenie amuletów i talizmanów, mających chronić przed złem. Już w 1976 roku odszedł z klubu piłkarskiego, który sam założył, po tym jak piłkarze po przegranych meczach zwrócili się do czarownika o pomoc.

W 1990 r. jego rodzinne strony nawiedziły silne burze, co przypisano działaniom czarowników, a od uderzenia pioruna wybuchł pożar, który ogarnął wiele chat. Miejscowi mieszkańcy, w większości analfabeci, uznali to za zjawisko nadprzyrodzone i szukali winnego. Starszyzna postanowiła zasięgnąć rady "uzdrowiciela”, a jego usługę mieli opłacić wszyscy mieszkańcy wioski. Benedykt odmówił, wyjaśniając zarazem, że błyskawice są zjawiskiem przyrodniczym i dodał, że wiara w Chrystusa nie zezwala na takie praktyki. Rozwścieczeni mieszkańcy urządzili zasadzkę na jego samochód. Zdołał uciec i schronił się w mieszkaniu sąsiadki, ale po kilku godzinach, nie chcąc narażać jej na niebezpieczeństwo, wyszedł do swych prześladowców, którzy zamordowali go, bijąc kijami, oblewając wrzątkiem i krzycząc: „Zobaczymy, czy jego Bóg przyjdzie mu na pomoc”. Rodzina Benedykta wybaczyła zabójcom, ale niektórzy z ich krewnych nie są zadowoleni z beatyfikacji, ponieważ uważają, że rzuca ona cień na honor ich rodzin.  

Miejscowy ordynariusz Joao Rodrigues powiedział do tysięcy pielgrzymów zebranych na uroczystości, że odwaga Benedykta i jego wierność katolickiej wierze są wzorem dla  wszystkich Afrykańczyków. Jest on bohaterem dla wszystkich chrześcijan w Afryce i na całym świecie, którzy walczą o wyzwolenie się ze zniewolenia magią – podkreślił biskup Rodrigues.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEATYFIKACJA, RPA

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Szolga 11.01.2018 13:26
Miasto się więc nie ostoi, lecz oni tak, o ile nie będą się za siebie oglądać ;)
Plusów: 7 Obed 11.01.2018 12:42
Niezalogowany użytkownik W klubie PO tylko troje sprawiedliwych. Brawo za odwagę: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak. Aby miasto zostało uratowane potrzeba jednak 10 sprawiedliwych.
Plusów: 0 wujek_Olek 11.01.2018 12:15
Spokojnie, żaden fanatyzm, jedynie ślepe posłuszeństwo wobec dowolnego prawa. Takie zachowanie nasze świeckie państwa dowolnego prawa u nas wymuszają. Bo dlaczego 5-cio latkowi i 98-letniej babci skuwać w kajdany? That's law!!!
Plusów: 2 wujek_Olek 11.01.2018 12:10
Pięknie, lepiej nie może być. Dowód na to, że sumienia bez Boga nie ma. Dowód na to że "partia" zawsze ma rację, zobacz https://de.wikipedia.org/wiki/Lied_der_Partei Ale ostrożnie! U naszych tęczowych neoliberałów nie jest inaczej.

wszystkie komentarze >