107,6 FM

Przybij problemy u św. Pawła

Kiedy pojawił się w Środę Popielcową, był dwoma belkami z surowego drewna. Dziś drewna niemal nie widać. Przytwierdzone pinezkami do drewna karteczki tworzą coraz grubszą warstwę...

Duży krzyż położony przy ołtarzu w bielskim kościele św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł, jak i towarzyszący mu napis - słowa z 1 Listu św. Piotra Apostoła: "Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was" (1P 5,7), nie są tu jedynie wielkopostną dekoracją.

Jak tłumaczą duszpasterze parafii, ks. prałat Marcin Aleksy i ks. Ryszard Piętka, elementy te nawiązują do hasła obecnego roku duszpasterskiego w Polsce, którym są słowa z Ewangelii wg św. Marka "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15).

Krzyż zaś jest znakiem przypisanym do obchodów roku w ramach przygotowań do świętowania 1050. rocznicy chrztu Polski. Obydwa elementy zapraszają do żywego przeżywania wiary.

Krzyż nie jest tu jedynie dekoracją wielkopostną   Krzyż nie jest tu jedynie dekoracją wielkopostną
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Okres Wielkiego Postu jak co roku przygotowuje nas do przeżycia Świąt Paschalnych, czyli świętowania Paschy Chrystusa i naszej - największej tajemnicy naszej wiary - mówią pasterze parafii. - Przed ołtarzem w naszym kościele pojawił się duży krzyż, do którego każdy może przypiąć karteczkę z wypisanymi swoimi troskami i cierpieniami - według słów z 1 Listu św. Piotra Apostoła: "Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was" (1P 5,7).

Wszystkie intencje "przypięte" do krzyża "zbieramy" w czasie każdej Mszy świętej, celebrowanej przy tym ołtarzu. Zaś kartki na których będą one wypisane, spalimy w ogniu pobłogosławionym w Noc Paschy, by dym z nich wzbił się ku niebu i aby Bóg przemienił te troski w radość Zmartwychwstania!

Jezus w swoim żywym Słowie czeka na każdego, kto podchodzi do krzyża przy ołtarzu   Jezus w swoim żywym Słowie czeka na każdego, kto podchodzi do krzyża przy ołtarzu
Urszula Rogólska /Foto Gość
Księża zachęcili także parafian, by w czasie całego Wielkiego Postu, a zwłaszcza w Wielki Piątek, zdjęli ze ściany w swoich domach krzyż i wzięli go w dłonie podczas modlitwy, adorowali, udekorowali. - Krzyż możemy więc ucałować lub przytulić do serca na znak naszego zjednoczenia z cierpiącym Chrystusem i wdzięczności za dar Jego miłości - tłumaczą księża. Jako inspirację przy krzyżu w kościele zamieścili także zdjęcie św. Jana Pawła II, który tuli krzyż podczas ostatniego Wielkiego Piątku w czasie jego ziemskiego życia.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele św. Pawła ma miejsce w piątek po Mszy św. wieczornej (o 18.00), a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym ks. Ryszarda Piętki - w niedzielę o 17.00. Droga Krzyżowa dla dzieci - w piątek o 16.30.

Słowo Boże w bielskim kościele św. Pawła zachęca do świadectwa żywej wiary   Słowo Boże w bielskim kościele św. Pawła zachęca do świadectwa żywej wiary
Urszula Rogólska /Foto Gość

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama